10 lucruri despre Campionatul Mondial de Fotbal din 1994

Articol face parte din rubrica 10 lucruri despre… (sau 5 lucruri despre…), rubrică în care scriu pe scurt despre un produs, un brand, o companie, o echipă de fotbal etc.

1994 FIFA World Cup  Logo

• a fost ediția cu numărul 15 a turneului și s-a ținut în Statele Unite, din 17 iunie până în 17 iulie 1994;
  • Grecia, Nigeria și Arabia Saudită s-au calificat pentru prima dată în istorie la o ediție de Cupă Mondială;
  • pentru prima dată în istoria competiției, Africa a primit 3 locuri pentru naționalele sale;
  • Campionatul Mondial de Fotbal din 1994 deține recordul pentru cei mai mulți spectatori, 3,6 milioane, valabil și astăzi, în ciuda schimbării formatului competiției pentru includerea a 32 de echipe în loc de 24;
  • a fost prima ediție de Campionat Mondial în care câștigătoarea a primit 3 puncte în loc de 2 pentru victorie, FIFA sperând să încurajeze fotbalul ofensiv, după cel defensiv arătat patru ani mai devreme;
  • la acest turneu, legendarul Diego Maradona și-a încheiat participările la Campionatele Mondiale;
  • meciul din deschiderea ediției, cel dintre țara gazdă Statele Unite și Elveția, terminat 1 – 1, a fost primul disputat în interior, fiind jucat sub acoperișul stadionului Pontiac Silverdome;
  • a fost turneul în care Brazilia a devenit prima țară care a câștigat patru trofee de Campionat Mondial, după ce a învins Italia în finală cu 3-2, după executarea loviturilor de departajare;
  • a fost turneul la care România a înregistrat cea mai bună performanță a sa, atingerea sferturilor de finală;
  • finala campionatului a fost prima din istorie care s-a decis la loviturile de departajare.

Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să mai vezi astfel de articole, dă un like paginii de facebook a blogului. Mă motivează să merg mai departe și să scriu materiale din ce în ce mai bune.