România la Cupa Mondială

Chiar dacă acum ne calificăm greu la competițiile între naționale, atât Euro cât și Campionatul Mondial de Fotbal, a fost o perioadă când România era nelipsită de la Cupa Mondială, fiind o adversară de temut și învingând echipe ca Argentina, Anglia și Columbia.

România este printre cele 13 echipe care au participat la prima ediție a Cupei Mondiale, Uruguay 1930. Aici a fost repartizată în grupa 3, unde a învins Peru cu scorul de 3 – 1 și a pierdut în fața primei campioane mondiale, Uruguay, scor 4 – 0.

romania cm 1930sursă foto

La următoarea ediție, cea din 1934, România se califica din nou, după o victorie în barajul cu Iugoslavia. Formatul a făcut ca echipele să intre direct în optimile de finală, România intâlnind Cehoslovacia în fața căreia pierde cu 2 – 1. Reușește și a treia calificare consecutivă, după ce Egipt refuză să joace meciul de baraj. România intră tot în optimi, unde întâlnește Cuba. Primul joc, disputat la Toulouse, s-a încheiat la egalitate, 3 – 3, după ce România a condus cu 1 – 0, dar apoi a egalat în două rânduri, la 2 și la 3, ultima oară în prelungirile meciului. Meciul s-a rejucat patru zile mai târziu, tot la Toulouse, Cuba câștigând de această dată cu 2 – 1, deși din nou România a condus cu 1 – 0.

Până la Cupa Mondială din 1990, România s-a mai calificat o singură dată, în 1970, unde s-a oprit în faza grupelor. În perioada 1990-1998, România se califică la toate cele 3 ediții, reușind de fiecare dată să treacă de faza grupelor.

La ediția din 1990, România a jucat în grupa B, alături de Uniunea Sovietică, Argentina și Camerun. În primul meci, cel împotriva Uniunii Sovietice, România a reușit să se impună cu scorul de 2 – 0, prin golurile lui Marius Lăcătuș, campion european cu Steaua în ’86. Apoi a urmat înfrângerea cu Camerun, scor 2 – 1, golul României fiind marcat de Gavril Balint. În ultimul meci a întâlnit campioana mondială din ’78 și ’86, Argentina, la care evolua Maradona, reușind să scoată un egal, 1 – 1, care a dus reprezentativa noastră în optimi. În această fază, România a întâlnit Irlanda, de care nu a reușit să treacă. Meciul s-a decis la loviturile de departajare, unde a pierdut cu 5 – 4.

generația de aur sursă foto

La jumătatea preliminariilor pentru Cupa Mondială din 1994, România era foarte aproape de ratarea calificării. Însă, aducerea lui Anghel Iordănescu în postul de selecționer și obținerea a trei victorii în ultimele trei meciuri, aveau să ducă România la turneul final din Statele Unite, unde urma să facă cel mai bun turneu al său. Repartizată în grupa A, România a întâlnit reprezentativa Columbiei, considerată de Pele favorită la titlu, pe care a învins-o cu 3 – 1, prin golurile marcate de Florin Răducioiu și Gheorghe Hagi. O victorie cu țara gazdă, Statele Unite, scor 1 – 0, venită după o înfrângere dureroasă cu Elveția, scor 4 – 1, a calificat tricolorii în optimi. Avea să fie a doua ediție consecutivă în care echipa noastră ieșea din faza grupelor. A urmat partida din optimi cu Argentina, în care România reușea o victorie istorică, scor 3 – 2 (goluri Ilie Dumitrescu (două) și Gheorghe Hagi), tricolorii mergând, în premieră, în sferturile de finală. A urmat un meci dramatic împotriva Suediei, cu Răducioiu în rol principal. În minutul 78, Tomas Brolin deschidea scorul pentru Suedia, ca 10 minute mai târziu Florin Răducioiu să egaleze pentru România și să ducă meciul în prelungiri. În minutul 101, același Răducioiu marchează al doilea gol și îi face pe români să spere la o calificare istorică în semifinale. Însă, în minutul 115 Kennet Andersson egalează și duce meciul la loviturile de la 11 metri. Din păcate, România nu reușește să se impună, pierzând cu 5 – 4, după ce Dan Petrescu și Miodrag Belodedici ratează loviturile de la 11 metri. Astfel, parcursul extraordinar al României se încheie aici, aceasta fiind și până în ziua de astăzi cea mai bună performanță la Cupa Mondială.

usa-romaniasursă foto

Urmează și a treia calificare consecutivă la Campionatul Mondial, în Franța 1998, unde România a fost cap de serie la tragerea la sorți. Deși a avut o grupă dificilă, cu adversare ca Anglia, Columbia și Tunisia, tricolorii au terminat pe locul 1, după două victorii, cu Columbia 1 – 0 și cu Anglia 2 – 1, și un egal cu Tunisia, 1 – 1, mergând pentru a treia oară consecutiv în optimi. În această fază adversar a fost Croația care s-a impus la limită, 1-0, Davor Suker transformând un penalty înainte de pauză. Aici se încheia cel mai bun deceniu al naționalei, cu participări la toate cele trei ediții de Campionat Mondial, inclusiv accederea din grupe.

romania cm 1998 sursă foto

În cele 7 participări la Cupa Mondială, România:
– a jucat 21 de meciuri, a avut 8 victorii și tot atâtea înfrângeri, și 5 egaluri;
– a marcat 30 de goluri și a primit 32. Cel mai bun marcator a fost Florin Răducioiu;
– a câștigat de două ori grupele din care a făcut parte (’94 și ’98), de două ori a terminat pe locul 2 (’30 și ’90) și o dată pe locul 3 (’70). La edițiile din ’34 și ’38, formatul a făcut ca echipele participante să se califice direct în optimile de finală;
– nu a fost niciodată codașa grupei;
– a întâlnit 3 campioane mondiale, de 5 ori: Brazilia (o dată – ’70), Argentina (de două ori – ’90 și ’94) și Anglia (de două ori – ’70 și ’98), reușind un egal cu Argentina și două victorii, cu Argentina și Anglia. Din întâlnirile cu Argentina reprezentativa noastră a ieșit neînvinsă.

Acum, în încheiere, vă las câteva video-uri interesante, pe care vă invit să le urmăriți. Merită! Vizionare plăcută!